Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
A robotok valójában nagyon kevés munkát vettek át tőlünk az elmúlt években.
„A termelékenység éves rátája 3 százalékkal nőtt 2017 harmadik negyedévében. Míg e jelentés kis figyelmet kapott, ez nagyon jó hír lehet. (...)
A szokásos történetekkel szemben, miszerint a robotok elveszik a munkánkat, a robotok valójában nagyon kevés munkát vettek át tőlünk az elmúlt években. A termelékenység növekedése, amely épp azt az ütemet méri, amellyel a robotok és más technológiák helyettesítik a munkaerőt, rendkívül lassú volt az elmúlt években. Valójában kevesebb, mint egy százalék volt az elmúlt öt évben éves szinten.
Ezzel szemben a termelékenység növekedése átlagosan közel 3 százalékos volt 1995 és 2005 között. Ez volt a második világháborút követő hosszú fellendülés alatti növekedési ütem is 1947 és 1973 között. A termelékenység növekedése tette lehetővé a bérek és az életszínvonal gyors emelkedését, különösen a háború utáni években, amikor az erős szakszervezetek és kormányzati politikák biztosították, hogy a dolgozók is részesüljenek a növekedés gyümölcseiből. (...)
Van okunk azt hinni, hogy fordulóponthoz érkeztünk. Amikor a munkapiac feszessé kezd válni és a bérek emelkednek, az alacsony termelékenységű munkahelyek eltűnnek, mert többé nem profitábilisak a vállalatok számára. (...)
Legalább további két negyedévben akarunk erős termelékenység-növekedést látni ahhoz, hogy bátran kijelenthessük a fordulatot, de a legfrisseb adatok egyértelműen jó hírnek számítanak és figyelmet érdemelnek. Többek között azt is jelentik, hogy már most, adócsökkentés nélkül itt van a gyorsabb növekedés, amit Donald Trump ígért az adócsökkentésének hatására. Ez rossz hír lehet az egy százaléknak, amely az adócsökkentés nagy részét élvezné, de jó hír mindenki másnak.”